Krep Kumaşlar

Krep Kumaş Nedir? Krep Kumaş Özellikleri Nelerdir?

krep-kumas

Krep kumaş, farklı kumaş karışımlarının bir araya gelerek oluşturduğu karma yapıya sahip bir kumaş türüdür. Bahsettiğimiz bu farklı kumaşlar ipek, yün veya viskoz kumaş, yün, pamuk, polyester gibi kumaşlar olabilir. Ayrıca %100 ipek, viskoz veya pamuk ile karıştırılarak da üretilebilir.

Bu kumaş kategorisinde birçok farklı türü bulunmaktadır. Bunlara kısaca değinecek olursak;

Taşlanmış krep,

Yazlık krep,

Pamuklu krep,

Empirme krep,

İpek krep gibi başlıca çeşitleri vardır.

Krep Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Krep kumaş, hazır giyim sektöründe oldukça çok tercih edilir. Bu kumaşı seçerken sıfır pamuk olan veya sıfır yün olan çeşitleri de tercih edilebilir. Kumaşın özelliklerine bakacak olursak; Vücudu sarmayan yapısı nedeni ile her vücut tipi için ideal bir kumaştır. Farklı kumaş karışımlarından oluştuğu için birçok çeşidi ile bol seçenekli bir kumaştır. Salaş ve dökümlü yapısı ile kolay kırışmayan ve ütü istemeyen bir özelliğe sahiptir.  Canlı renkleri ile şık bir görünüme sahiptir. Hafif, rahat bir tür kumaş olması nedeniyle yaz aylarında çokça kullanılmaktadır. Özellikle terleme yapmayan ve nemi emmesi ile yazlık kıyafetlerin dikiminde tercih edilir. Günümüzde Krep, oldukça moda olan revaçta bir tür kumaştır.  Polyester içeriği fazla olan krep kumaşlar yıkandıklarında çekme yapmazlar. Dikimi oldukça rahat olan kumaşla her türlü kıyafet dikilebilir.

Kullanım Alanları

Kullanım alanlarına bakacak olursak; Krep kumaş kaliteli yapısı, şık ve dökümlü olması ve gösterişli durması nedeniyle abiye, tesettür giyim ve yazlık kıyafetlerde kullanılır. Yazlık kıyafetler için özellikle elbise, pantolon, yelek, etek, ceket dikiminde fazla kullanılan bir kumaş türüdür. İstediğiniz tarz kıyafeti tasarlayabileceğiniz bu kumaş ile rahat ve bol giyim severler için harika bir seçimdir.  Tesettür kıyafetler de kullanımı en uygun kumaşlar arasında bulunan krep kumaş özellikle geniş ve dökümlü durması nedeni ile vücudu sarmaz ve vücut hatlarını belli etmez. Yaz ayları için artı bir özellik olan dökümlü yapısı serin ve havadar bir kullanım sağlar. Yıkanma ve temizleme önerisinde bulunacak olursak krep kumaş kolay temizlenen ve çabuk kuruyan bir yapıya sahiptir. Makinada düşük ısıda yıkanabileceği gibi elde ılık suda yıkanmaya da uygundur.

Benzer Yazılar