Keten Kumaş

Keten Kumaş İle Ferahlık Ve Şıklığı Birarada Yaşayın

keten-kumas-ile-ferahlık-ve-sikligi-biarada-yasayin

Hem sağlıklı hem şık hem de rahat kumaş arıyor iseniz keten kumaş tam size göre bir kumaştır. Yapısı pamuk lifine benzeyen fakat farklı olarak keten bitkisinin lifinden oluşan rahat ve dayanıklı bir türdür. İnsanlık tarihinde kıyafet dikiminde kullanılan ilk kumaş ketendir. Şık, rahat kullanımının yanında sağlıklı ve hemen her tene uygun bir kumaştır. Rahat ve nefes alan yapısı ile nemi emerek yaz ve kış aylarında terleme yapmaz. Diğer kumaş çeşitlerine göre daha dayanıklıdır. Parlak bir yapısı vardır ve esneme payı düşüktür.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Keten kumaş hayatın birçok alanında geniş kullanım yelpazesi oluşturan çok amaçlı ve kullanışlı bir kumaş türüdür. Ev tekstili, halı, perde, çarşaf, örtü, gömlek, etek, bluz, elbise, pantolon, şort, halat, dekor ürünleri gibi birçok alanda kullanımı mümkündür. Çünkü Çok eski zamanlardan beri insanların kullanımında olan bir kumaştır.

Keten Kumaş Çeşitleri

Düz Pamuk Keten;

Düz pamuk keten, yüzde yüz doğal pamuk ipliklerinin keten ile buluşturulmasıyla oluşur. Pamuğun ve ketenin doğal olması nedeniyle hem sağlıklı hem de rahat olan bu kumaş oldukça kaliteli ve şık bir üründür. Nefes alabilen yapısı ile yaz kış tüm mevsimlerde kullanıma uygundur ve nemi emer. Nemi emen özelliği ile terletmez ve vücuda yapışma yapmaz.

Ham Keten

İşlem görmemiş doğal kumaş olan ham keten, yüzde yüz pamuktan üretilmiş bir kumaş türüdür. Yazın sıcak aylarında serin serin giyilecek kumaş türü olan ham keten vücudunuza rahatlık hissi verir. Bahar ve yaz ayları için tasarlanan kıyafetlerde doğal bir görüntü sunar. Ayrıca sık tercih edilen bir kumaş türüdür.

Yakma Keten

Yakma keten,  ketene yer yer düz yer yer desen verilerek oluşturularak tasarlanan özel bir kumaştır. Zarif, şık ve rahat dokusu ile birçok alanda kullanılan bir kumaş türüdür. Harika dokusu ile dokunduğunuzda pürüzsüz bir etki vermesi nedeniyle tercih edilen ürünler arasındadır.

Desenli Keten Kumaş;

Doğal bir yapısı olan bu keten, baskı yapılabilir desen işlenebilir ve renkleri canlı, parlak gösterir. Bütün bu özellikleri pozitif özellikler olup ketenler arasında en çok tercih edilen cinsidir. Güzel ve albenili yapısı ve canlı renkleri ile oldukça dikkat çeken bu keten türüdür. Boyama işlemi sırasında zarar görmez ve sağlıklı yapısını bozmaz. Keten kumaş, genel olarak çokça tercih edilen, alerjik olmayan ve her türlü  tasarıma alanında kullanıma uygun kumaşlardandır.

Benzer Yazılar