Kış Koleksiyonu>keçe kumaş

Keçe Kumaş Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Keçe kumaş, çeşitli doğal elyaf türleri ve ya suni ipek ve ya akrilik gibi yapay elyaflar kullanılarak üretilen bir kumaş türüdür. Ama hem doğal hem de yapay elyaflar kombine edilerek de üretilebilir. Hatta bu üretim şekli daha çok tercih edilebilir.

Keçe yüzyıllar boyunca kullanılmakta olan en kadim tekstil malzemelerinden biridir. Pek çok efsaneye konu olmuş bir ortaya çıkış şekli vardır. Sanayileşmenin henüz tam olarak nüfuz etmediği toplumlarda hala geleneksel yöntemler kullanılarak üretilse de günümüzde kullanılmakta olan keçe kumaş türlerinin geneli seri olarak üretilmektedir.

Keçe Kumaş Türleri

Birden fazla üretim şekli ve çeşidi olduğunu ifade ettiğimiz keçe kumaş türlerini tanıyalım şimdi de.

Yün Keçe: bu keçe %100 koyunyünü kullanılarak üretilir. Yoğun, sıcak tutan ve sağlam bir malzemedir. Makasla kesilebilme özelliği vardır. Kıyafet, çanta ve yer döşemesi gibi pek çok kullanım alanına sahiptir. Son dönemde çanta yapımında da kullanımı sıklıkla görülmektedir.

Sentetik Keçe: akrilik, suni ipek ve ya polyester liflerin karışımı ile oluşturulur. %100 sentetik elyaftan üretilir. Çeşitli renk, kalınlık ve tarzlarda üretilebilir.

Çevre Dostu Keçe: bu kumaş  %100 geri dönüştürülmüş olan plastik ile üretilen elyaftan imal edilir. Karbon ayak izini azaltmak adına bulunmuş bir üretim tekniğidir. Çeşitli renk ve desenlerde üretmek mümkündür.

Kaliteli Keçe Almak

Perakendecilerde bulunan keçe kumaş genelde akrilik ve ya yün keçe olarak satışa sunulur. Yün karışımı olan türü hem kullanışlı hem de daha sağlıklıdır. Bu kumaş ile yapılan giysiler çok sıcak tutar. Keçe dikişi oldukça kolay olan bir üründür. Ancak aşınmaya dayanıklı olmadığından yırtılma olasılığı vardır. Kolay tamir edilemeyeceği için de dikkatli bir şekilde giyilmelidir. Dizlerde ve dirseklerde sarkma yapabilir.

Yıkarken de dikkatli olunmalıdır. Kuru keçe yıkandığında elbette bir miktar şekil bozukluğu olması muhtemeldir. Ancak kuru temizleme yapılması da önerilmemektedir. Onun yerine soğuk suyla beyaz sabunla yıkamalı ve fazla nemi hafifçe sıkılmalıdır. Ütüleme esnasında arada bir baskı bezi olması ütünün yapışmasını önleyecektir.

Ancak terzilik için uygun olan keçe kumaş türü daha az yoğun ve daha fazla dayanıklı olmaktadır. Onların kullanımında bu kadar hassas olunmasa da yine de dikkatli bir yıkama ve kurutma aşaması gerektirir.

 

Bir cevap yazın