Genel

Kaşmir Bir Kış Kumaşı Mıdır?

Kaşmir Bir Kış Kumaşı Mıdır?

Özellikle bayanlar tarafından tercih edilen ve tekstil sektörünün en seçkin kumaşlarından birisi olan kaşmir kumaş, yünlü kumaşlardan biri olup hem ipeksi hem de kaygan bir dokuya sahiptir. Taşıdığı özellikler nedeni ile cilde temas ettiğinde yumuşacık ve aynı zamanda da sıcacık bir etki bırakan kaşmir kumaş, bilhassa soğuk kış aylarının en popüler  kumaşlarından biridir.

Sahip olduğu yün içerik nedeni ile atkı ve kazak gibi cilde temas eden ürünlerde kullanımı yaygın olan kaşmir kumaş esas olarak kahverengi, gri ve beyaz olmasına rağmen sağlığa uygun olarak boyanan kaşmir kumaşlardan elde edilen kıyafetler çevremizde rengarenk olarak yer almaktadırlar.

Aslında hem yaz hem de kış mevsiminde rahatlıkla kullanılabilen kaşmir kumaş, terletmeme özelliğinin yanında üşütmeme özelliğine de sahip bir kumaş olmasına rağmen daha çok kış aylarında kullanımının tercih edilmesinden dolayı bir kış kumaşı olarak rağbet görmektedir.

Oldukça zor şartlar altında elde edilen kaşmir yünü, keçi başına yıllık 150-200 gram civarında olup bu  yün işlendikten sonra yaklaşık olarak 70-100 gram civarına düşmektedir. Yünün kullanılabilir duruma getirilmesi yoğun ve zorlu bir işçilik sürecini gerektirdiği için yünün maliyeti de artmaktadır.

Kaşmir Kumaş Kullanım Alanları

Dünya üzerinde, sınırlı olarak, birkaç ülkede üretimi gerçekleştirilen kaşmir keçisinden elde edilen alt tüyle ve üst tüyler farklı kullanım alanlarına uygun olarak değerlendirilirler.

Kaşmir keçisinin üst tüylerinden elde edilen kaşmir daha çok yorgan, urgan, halat ve çuval üretiminde kullanılırken, üst tüylere oranla çok daha kıymetli olan iç tüylerden elde edilen kaşmir, oldukça kaliteli kumaşlara döndürülür. Büyük oranda tekstil sektöründe tercih edilen kaşmir kumaşı başta kazak olmak üzere, çorap, bere, atkı gibi kıyafetlerde tercih edilmektedir.

Son zamanlarda omuz şallarında da tercih edilmeye başlanan kaşmir kumaş, taşıdığı sıcak tutma özelliği ile daha ziyade kışlık kıyafetlerin üretiminde kullanılmaktadır. Halılar, kaşmirin kullanıldığı bir başka alanı göstermekle beraber, hem özel hem de yumuşak tüylere sahip olması nedeni ile kaşmir halılar dünyanın en pahalı halıları listesindedirler.