Kış Koleksiyonu>Flanel Kumaş

Flanel Kumaş Kullanım Alanları

flanel kumaş

Flanel kumaş, pamuklu kumaşların atasıdır. Eskiden pazen adıyla bilinen kumaşın değişik işlemlerden geçirilerek farklı üretim teknikleriyle birleşiminden doğan bu kumaş türü ile pek çok tasarım yapılabilir. Kışlık pijama ve gecelikten başlayarak ev tekstili ve pek çok giyim eşyası üretmek mümkündür. Özellikle kışlık, baharlık mont ve trençkotlara iç astar olarak kullanımı da oldukça yaygındır.

Bunlardan başka flanel için kullanım alanları geçmişten günümüze kadar gelen bir çeşitliliğe zaten sahip bulunmaktadır. Buna istinaden yaşı 40 + olanların hatırlayacağı üzere, pazen ve flanelden dikilmiş yorganlarımız, geceliklerimiz ve pijamalarımız da vardı bizim. Hatta babaannelerimizin anneannelerimizin kışlık çamaşırlarının pek çoğu da pazen, divitin ve flanelden dikilirdi.

Flanel Kumaş Nedir?

Flanel kumaş pazen kumaşın özel iplik ve teknikler kullanılarak üretilmiş değişik bir versiyonu olarak görülebilir. Pazen daha sert ve tok bir kumaşken flanel daha yumuşak bir formdadır. Bu durum ona artı bir özellik katarak kullanım alanlarını da çeşitlendirmektedir.

Pek çok modacı ve tasarımcının en iyi yardımcı kumaşı olan flanel, ekseriyetle pamuk ipliği ile üretilse de yün ve sentetik ipliklerle üretilen çeşitleri de mevcuttur. Dokuma özelliklerinden kaynaklanan hafif gramaja sahiptir. Yumuşak tuşesi ise flanele ekstra bir üstünlük kazandırmaktadır. Yün iplik ile üretilen çeşidi daha çok oduncu gömleklerde ve kabanlarda kullanılmaktadır.

Flanel Kumaş Özellikleri

 • Hafif gramajlı bir yapısı olduğundan oldukça hafifi bir kumaş çeşididir.
 • Yapısından dolayı çok kolay boya tutar ve ısıyla temasından sonra kolay kolay solmaz
 • Özellikle pamuklu çeşidi teri emer ve nemlilik hissi bırakmaz.
 • Yünlü olan çeşidi ekstra sıcak tutmakta ve terletme yapmamaktadır.
 • Kolay ütü alır, çabuk kırışmaz.
 • Sağlam ve uzun ömürlüdür.
 • Pek çok renk ve desene sahiptir.
 • Sentetik olan çeşitleri çok daha hafif ve ekonomiktir.
 • Pek çok ürünün tasarımında ve üretiminde kullanılabilir.

Flanel Kumaşla Ne Dikilir?

Cemil İpekçi: Azra Akın'ın 2012 Kainat Güzeli seçildiği elbisesinin maliyeti 20 TL - Magazin Haberleri

Bu soruya verilebilecek en güzel yanıt; “Hayal edebileceğiniz her şeyi bu kumaşla dikebilirsiniz” olacaktır. Nitekim Kâinat Güzeli Azra Akın için ünlü modacı Cemil İpekçi’nin tasarlayıp diktiği o meşhur kıyafetin başrolünde flanel kumaş yer almaktadır. O zamana kadar babaanne, anneanne ya da köylü kumaşı olarak bilinen flanelin yıldızı, birden parlamış pek çok giyim üreticisi tarafından tasarımlarda kullanılmaya başlanmıştır. Tasarımcılar da bu güzel kumaşın pek çok kullanım alanı bulmasına oldukça yardımcı olacak fikirler üretme konusunda birbirleriyle amansız bir yarışa girmişlerdir adeta.

Flanel çeşidi, hangi iplik ile üretilmiş ise buna göre kullanım alanı bulmaktadır. Bu bağlamda yün iplikle üretilen flanel kışlık ürünlerde ve özellikle dış giyim ürünlerinde kullanılmaktadır. Pamuk iplikle üretilen ise ev tekstili ve iç giyimde, pijama, gecelik üretiminde kendine yer bulmaktadır. Sentetik iplikle üretilen flanel cinsi, insan vücuduna temas etme oranı en az olan ürünlerin üretiminde kullanılır.

Flanel Kumaş Kışlık mıdır?

Pamuklu Pazen (Flanel) Kırmızı Ekose Tek Kişilik Nevresim ve Yast Fiyatları ve Özellikleri

Genel olarak kış koleksiyonlarında yer alan kıyafetlerde kullanılan flanel kumaş, eski zamanlarda köylü kadınların kıyafetlerinde kullanılırdı. Şehirli kadınlar için ev ve yatak kıyafetlerinin kış aylarında vazgeçilmez kumaşı olsa da dışarıda giydikleri kıyafetlerde bu kumaşa yeterince yer vermezlerdi. Misafir yorganları satenle kaplanırken ev ahalisinin kullandığı yorganlar, pazenle kaplanır kışın sıcacık olurdu.

Flanel Kumaş Nereden Alınır?

Hayatımızın büyük bölümüne girmiş olan internet nedeniyle flanel kumaş için de ilk olarak internet sitelerine bakılmaktadır. Bu siteler arasından en güvenilir ve alanında uzman olan kurumsal bir firmadan aradığınız özelliklere uygun olan bir flanel kumaş alabilirsiniz. Alışveriş yaparken kendi finansal güvenliğinizi ve firmanın güvenilirliğini mutlaka garanti altına almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Flanel Kumaş Fiyatları Nasıldır?

Flanel kumaş fiyatları, üretilmiş olduğu iplik çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Yün ve pamuklu ipliklerle üretilen flanel çeşitleri sentetik iplikle üretilen çeşidine göre bir miktar daha yüksek fiyata satılmaktadır. Bu durum her üründe olduğu gibi doğal olanın daha pahalı olduğu gerçeğini göz önüne sermektedir. Ancak değişen ekonomik koşullar ve artan alerji vakaları nedeniyle yün iplikle üretilen flanel çeşidine olan talep gün geçtikçe azalmaktadır.

Flanel kumaşı kullanmayı düşündüğünüz ürünün amacına uygun bir flanel çeşidine yönelmeniz hem size kolaylık sağlayacak hem de sizi gereksiz mali yükten kurtaracaktır. Ayrıca amacına uygun olmayan bir kumaş çeşidinin size kullanım zorluğu yaşatması kuvvetle muhtemeldir.

 

 

 

 

Benzer Yazılar