Viskon Kumaş|Kış Koleksiyonu>fitiili kadife

Fitilli Kadife İle Spor Şıklığı Yakalamak Elimizde

Fitilli kadife kumaş çeşidi ile üretilen pantolonlar, etekler, montlar, gömlekler ve kabanlar spor şıklığın bir ifadesi olarak moda dünyasında yerini almaktadır.

Her durumda sıcak tutan kadifenin bu çeşidi ile sarayların ve asillerin kumaşı olan kadifeye geliştirilmiş olan bir dokuma tekniği ile spor ve günlük kullanıma uygun bir şıklık katılmıştır. İlk üretildiği dönemlerde genellikle üst giysilerde kullanılmaktayken pantolon ve etek üretiminde hatta ayakkabı ve bot üretiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle kışın sıcak tuttuğu ve kolay kırışmadığı için tercih edilen fitilli kadife, hemen her rengi üretilen harika bir kumaş çeşididir.

Çocuk ve Yetişkin Kıyafetlerinde Fitilli Kadife Kullanımı

Çocuk ve bebek kıyafetlerinde yumuşak olması ve sıcak tutma özellikleri nedeniyle sıklıkla kullanılmaktadır. Kız çocukları için yapılan elbiseler etekler ve jileler üzerlerine dikilen dantellerle adeta başka bir havaya bürünür. Erkek çocukları için yapılan pantolonlar, yelekler, ceketler, gömlekler ve kabanlar hem yumuşacık hem de sıcacık tutan pamuk iplikle dokunan fitilli kadife kumaşlardan yapılır.

Erkek pantolonlarındaki şık görünümünün yanında hem sıcak tutması hem de kolay kırışmama özellikleri sayesinde kışın jeanlerin yerini almaktadır. Hem günlük kullanımda hem de şık davetlerde rahatlıkla kullanılabilir kıyafetlerin üretildiği bu kumaş türü, kış koleksiyonlarının vazgeçilmez kumaş çeşididir.

Kadife Kumaş Tarihi

Türk giyim sektöründe asırlardır vazgeçilmez bir kumaş olan kadifenin spor kıyafetlerde kullanılması fitilli kadife üretiminin başlaması ile gerçekleşmiştir. Bundan önce 15 ve 16. Yüzyıllarda Bursa. Bilecik ve Aydos yörelerinde dünyanın en kaliteli kadifeklerinin dokunduğu bilinmektedir. Bursa ipeği kadife dokumasında kullanıldığından krallar, kraliçeler ve saray erkanı tarafından giylen kıyafetler bu kumaşlarla yapılırdı.

O zamanlarda halkın alım gücünün yetmediği kadife yeni geliştirilen endüstriyel hammaddeler ve dokuma teknikleri sayesinde herkes tarafından giyilebilen kıyafetlerin üretiminde kullanılmaktadır. Eskiden ipek ve pamuktan dokunan kadife şimdilerde naylon, pamuk rayon, yün ve ya ipekle dokunmaktadır. Dokumada kullanılan malzemeye göre fitilli kadife ve diğer kadife kumaşın fiyatı belirlenir. İçerisinde naylon karışımı olan kadife kumaş, ipekli kadifeye göre çok daha ucuzdur.

Fitilli kadife sadece kışlık kıyafetlerde kullanılan bir kumaş türü değildir. Aynı zamanda dayanıklı olduğundan döşemelik kumaş olarak da üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın