fisto kumaş

Fisto Kumaş  İle Narin Şıklık

fisto-kumas-ile-narin-siklik

Fisto kumaş, işlemeleri, delikleri, nakışları olan dantel görünümlü pamuklu kumaşlar ailesine ait bir kumaş türüdür. Kumaşın ana maddesi pamuk vual ya da pamuk viskondur. Pamuklu kumaşların sahip olduğu avantajları taşıyan doğal ve sağlıklı bir yapıda kumaştır. Dantel görünümü ile oldukça ağır ve şık duruşu vardır. Fisto kumaş yumuşak dokusu ile cildi rahatsız etmez.  Çünkü; tahriş ya da alerjiye sebebiyet verecek bir yapısı yoktur.

Tasarlandığı kıyafetleri zarif ve narin gösterirken giyen kişiyi rahatsız etmez. Fisto, kullanış açısından oldukça avantajlı bir kumaş türüdür. Hemen hemen her alanda kullanılan tasarımcıların sıklıkla tercih ettiği bir kumaştır. Bununla birlikte kumaşın duruşundaki şıklık ve zarafet özellikle kadın kullanıcıların dikkatini çekmektedir.

Fisto Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Fisto kumaş pamuklu kumaşlar ailesine ait olan bir kumaş türü olduğundan rahat ve doğal bir kumaştır. Nefes alabilen bir yapısı vardır. Nemi emerek kötü koku oluşumunu engeller. Terlemeyi önler ve teri belli etmez. Isıyı tutarak yaz günlerinde serin ve ferah tutar. Kaliteli şekilde boya tutma özelliği vardır. Renkleri canlı ve parlak gösterir. Kolay yıkanabilen bir yapısı vardır. Fakat yıkandıktan sonra bir miktar çekme yapabilir ve  kolay kirlenir ama çok çabuk temizleyebilirsiniz. Kolaylıkla kırışsa da çabuk ütüleyebilirsiniz ve yumuşaktır ve dayanıklı bir  kumaştır. Yazları serin kışları sıcak tutan bir kumaştır. Fisto, canlı renk çeşitleri ve kalitesi ile göz önünde olan, tekstil sektöründe en çok kullanılan kumaşlardandır. Dayanıklı ve kaliteli olan çeşitleri uzun yıllar boyunca kullanıma uygundur. Çok fazla yıkamanız durumunda  dahi rengini  ve duruşunu muhafaza eder.

Fisto Nerelerde Kullanılır?

Tekstil sektöründe neredeyse her yerde kullanılan bu kumaşlar ile ev tekstil ürünlerinden giyim sektöründeki ürünlere kadar birçok eşya tasarlanabilir. En fazla ev tekstil ürünlerinde yani;  masa örtüsü, koltuk örtüsü, nevresim takımları ve ya yastık kılıfı, kırlent yüzü ve benzeri yerlerde kullanılan ürünlerin tasarımında genellikle yer almaktadır. Giyim sektöründe; elbise, yelek, ceket, gömlek, etek, pantolon, bebek kıyafetleri gibi birçok yerlerde kullanılır. Bunun dışında süsleme yaparken daha şık ve havalı durması için fisto kumaş tercih edilmektedir.

 

Benzer Yazılar