Şifon Kumaşlar

Yaz Rüyası Hafif Dokulu Şifon Kumaş ile Muhteşem Tarzlar

hafif-dokulu-sifon-kumas

Uçuş uçuş kıyafetler denince akla gelen ilk kumaş, narin yapısı, şık görünümü ve hafif dokulu şifon kumaş tam bir Fransızdır. Şifon kumaş prensesler gibi hissettiren adeta tiril tiril elbiselerin başrol oyuncusu olmaya devam ediyor. Bu yazımızda hafif dokulu şifon kumaşın kullanım alanları ve özellikleri hakkında açıklama yapmadan önce şifon kumaşın kısaca bir tarihçesine de değinelim istedik.

Şifon kumaş ilk olarak 1700 yıllarında Fransa da üretilmeye başlanmıştır. Fransızca bir kelime olan şifon orijinal dilinde chiffe olarak yazılmaktadır. 1700 yıllarında ve daha sonrasında şifon kumaş Fransa da statü ve konumu simgeleyen bir kumaş halindeydi. Daha sonrasında ve günümüzde her kesimin ve herkesin ulaşabileceği bir kumaş haline gelmiştir. Şifon hem serin hem rahat ve hem de mükemmel bir his bırakan kumaşlar arasındadır.

Hafif Dokulu Şifon Kumaş Özellikleri

Şifon kumaşlar, ipek, pamuk ve polyester gibi iplerden dokunan ince yapılı, hafif, şeffaf ve narin tarzda olan kumaşlardır. Yapısı gereği çok hafif ve şeffaf olan şifon kumaşlar tarzıyla asil duruşlu ve şık kumaşlardır. Hafif dokulu şifon kumaş, Fransa da ilk dokunduğunda ipek olarak dokunmaya başlanmış bir kumaştır. Daha sonra 1938 yılında ilk kez ipek olmayan bir iplikten şifon dokunması yapıldı.

Daha sonra başka bir proje olan 1950 yılının sonunda polyesterden ilk kez şifon dokunmuştur. Günümüzde de hala polyester ipten dokunan şifon türleri mevcuttur. Günümüzde ipekten dokunan şifonlar çok özel elbiselerin, tasarım kıyafetlerin, abiyelerin özel kumaşı olarak lanse edilmektedir.

Hafif dokulu şifon kumaş, ince yapılı kaygan dokuya sahip bir kumaştır. Nefes alan dokusu sayesinde ve şeffaf görünüşü ile yaz aylarının elbiselerinde başrol oynamaktadır. Şifon elbiseler her dönem moda olmasının yanında yaz aylarında daha çok tercih edilmektedir. Kolay boya tutma özelliği nedeniyle çeşitli renk ve desenlerde bulunabilmektedir. Kullanan kişiyi asla rahatsız etmeyen yapısı sayesinde kişiyi serin ve ferah tutar. Yaz aylarında uzun elbiseler için oldukça ideal olan şifon kumaşlar son dönemin modası olan uçuş uçuş elbiselerin ideal kumaşıdır.

 

Benzer Yazılar