Genel

Tekstil Sektörünün Baş Tacı Şile Bezi

bas-taci-sile-bezi

Birkaç özelliğine değineceğimiz tekstil sektörünün baş tacı Şile Bezi, öncelikle uzun ömürlü ve dayanıklı bir kumaştır. Kolay kolay yıpranma ve eskime olmaz. İçerisinde bulunan pamuk sayesinde yumuşak, serin ve ferah tutar.

Kullanımı kolay olan şile bezi ile her türlü tasarımı yapabilirsiniz. Çok ütü istemeyen yapısı ile de artı bir özelliği vardır. Şile bezi her renkte bulunan ve üzerine desen ya da işleme yapılabilen bir kumaş türüdür. Özellikle yaz aylarında elbiseler için çok fazla kullanılan kumaşlar arasında yer alır. Kolay dikilebilmesi ve her türlü elbisede çok şık ve zarif durması da bu yüzdendir. Şile bezi ile kalın askılı uzun elbiseler tasarlayarak tüm yaz rahat ve serin günler geçirebilirsiniz. Özellikle elbise dışında da giyimde ve ev tekstilinde kullanılan bu kumaş mükemmel bir yardımcı olacaktır.

Türkiye’nin göz bebeği metropolü İstanbul’un Şile İlçesine özgü bir kumaş olan ve birçok farklı dokuması bulunan baş tacı Şile Bezi, harika bir kumaş olmanın yanı sıra muhteşem bir görünüme sahiptir. Birçok özelliği bulunan bu kumaşı diğer kumaşlardan ayıran çok farklı noktası vardır. Pamuğun verdiği doğallık ve yumuşaklığı ile Şile bezinin benzersiz dokuması bir araya gelmiştir.  Bu sayede kullanımı çok kolay ve keyifli olan bir kumaş ortaya çıkıyor.

Tekstilin Baş Tacı Şile Bezi Nasıl Üretilir?

Peki, Şile bezi nedir? Nerede ve nasıl üretilmektedir? Öncelikle Şile Bezinin kısa ve öz bir tarihçesine bakalım.  İstanbul’un Şile ilçesine özgü olan ve sadece burada dokunan bu kumaş, otomatik tezgâhlarda dokunmaya başlanmadan önce, el dokuma tezgâhlarında keten ve ipek ipliklerle dokunuyordu. Daha sonra keten ve ipek işçiliğinin zorlu ve yüksek maliyetli olmasından kaynaklı pamuk ile dokunmaya geçildi. Pamuk ile dokumaya başlandıktan sonra bugün tekstil sektörünün en çok kullanılan kumaşı olan Şile Bezi, doğdu.

Dokunduktan sonra deniz suyu ile yıkanır. Şile Bezi, bu sayede denizde bulunan iyot ve kuvars ile son halini alıyor. Çok şık ve zarif bir kumaş olan şile bezi aynı zamanda kullanan kişiyi rahat tutar. Tekstil sektörünün baş tacı Şile Bezi, bükümlü iplerden kıvrımlar yapılarak üretime girer.  Bu yüzden de kendine has bir görünüşe ve dokuya sahiptir.