Genel

Ripstop Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

ripstop-kumas-1

Son yıllarda moda ve diğer birçok sektörde adından sıkça söz ettiren Ripstop kumaş, İngilizcede yırtılmaz anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere onu diğerlerinden ayıran en belirgin özelliği dayanıklı ve yırtılmaz bir kumaş oluşudur. Üretim esnasında kullanılan özel örgü tekniğiyle bu dayanıklı yapısına kavuşuyor. Bu yazımızda Ripstop kumaşların en çok merak edilen yanlarını sizlere derledik. Keyifli okumalar.

Ripstop Kumaş Nedir?

Ripstop kelimesi İngilizcede ‘yırtılmaz’ olarak karşılık bulmaktadır. Günümüz kumaş dünyasında zaten yırtılmaz kumaş ismiyle de sıkça kullanılıyor. Kumaş üretimindeki ipliklerin örgü stili diğerlerine göre farklıdır. İplikler, sıkı ve çapraz olarak örülür. İşte dayanıklılığını tam da bu noktadan almaktadır. 3 tür şekliyle üretilmektedir. Bunlar:

  1. %100 pamuk materyali
  2. Polyester pamuk karışımı
  3. Naylon pamuk karışımı

Her biri yoğun bir kullanıma sahip olsa da genelde %100 pamuk olan versiyonuyla sık karşılaşırız. Ayrıca ek apreleri ile de işlevselliğini yükseltmeye gidilebilir. Antistatik, yanmaz yapı ve su geçirmeme bunlara örnektir. Kısacası yırtılmaz yapısı, su geçirmez özelliği ve şık görünümü ile Ripstop kumaş 7’den 70’e herkesin beğenisini kazanmaya devam ediyor.

ripstop-kumas-3

Ripstop Kumaş Özellikleri

Ripstop için özellik dendiğinde hep yırtılmaz oluşu akla gelmekte. Doğru ama onu özel kılan daha onlarca özelliği var. Farklı gramajlarda üretimi yapılabildiği için farklı sektörlerde de özel olarak tercih edilebilen bu kumaşı gelin daha yakından tanıyalım.

  • En temel özelliği yırtılmaz oluşudur. Sert ve kesici darbelere karşı yüksek direnç gösterir. Sektördeki en popüler yönünün bu olduğunu söyleyebiliriz.
  • Yırtılmaz ve güçlü olması sebebiyle ağır ve kalın bir kumaş olarak biliniyor anca bu doğru değil. Oldukça ince yapıda bir özelliği var. Ayrıca talebe göre farklı gramajda üretimi de yapılmaktadır.
  • %100 polyester olarak üretilen modellerinde hava geçirgenliği yoktur. Bu yönüyle yağmurluk gibi kışlık ürünlerde çok sık karşımıza çıkar. Ayrıca paraşüt sektöründe de yoğun olarak kullanıldığını görürüz.
  • Leke tutmaz yapıdadır. Dış kirlere ve lekelere karşı yüksek dirençte bulunur. Bu sadece hijyeni sağlamakta kullanıcılar güçlük çekmez.
  • Tekstil sektörüne özel olarak üretilir. %100 pamuk olanlar daha çok kadın iç giyim alanında tercih ediliyor. Polyester türleri ise dış giyimin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Bunlara ek olarak Ripstop kumaş özellikeri için iç ve dış kaplamaları olanlarına da değinmekte fayda var. Bu tür versiyonları çok daha kaliteli ve dayanıklıdır. Ayrıca esneme de yapmazlar.

Ripstop Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Sert ve dayanıklı yapısıyla günümüzde Ripstop kumaşların kullanım alanı oldukça yaygındır. Ağırlıklı olarak endüstriyel alanlarda karşımıza çıkar. Zira temel güçlü ve yırtılmaz özelliği sayesinde endüstriyel alanda çok fazla işlevselliğe sahiptir. Örneğin kesici ve delici işlemlerin olduğu fabrikalarda darbelerden vücudu korumak amacıyla bu kumaştan özel kıyafetler üretilmektedir. Ayrıca zorlu tabiat koşullarında çalışanlar için de kullanılır. Arıcılık buna örnek olarak gösterilebilir.

Ripstop Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

En sık aratılan konulardan birisi de Ripstop kumaşların yıkandıktan sonra çekip çekmediğidir. Öncelikle çok sert ve kaliteli yapıda ürünler olduğu için normal bir yıkamada çekmeyeceklerini belirtelim. Fakat yine de %100 pamuktan üretilen modelleri için yıkama talimatlarına dikkat etmekte fayda var. Hatalı yıkamalarda bir miktar çekme gözlemlenebiliyor. Bu bilgiye yıkama esnasında dikkat ediniz.

ripstop-kumas-2

Ripstop Kumaş Fiyatları 2022

Bu kumaş modelleri farklı farklı üretim materyaline sahip olduğu için fiyat konusunda da değişkenlikler görülmektedir. Zira kendi içerisinde gramaj ve kalite farklılıkları var. Ama genel olarak ortalam bir rakam vermek mümkün. Bu sayede fikir sahibi olabilirsiniz. 2022 yılında Ripstop kumaş fiyatları 5,000 TL ile 7,500 TL aralığında değişiyor. Bu ücret 1 top kumaş için belirlenmiştir. Metre olarak günümüzde satışı yoktur.

Kumaş çeşitleri incelendiğinde Ripstop kumaşlarının fiyatlarının pahalı olduğu görülecektir. Ama kalitesi ve yırtılmaz oluşuyla bunu fazlasıyla hak ediyor. Zaten günlük giyimden çok endüstriyel kıyafetlerde kullanıldığı için top olarak satılıyor. Eğer bu ve diğer kumaşlar hakkında bilgi sahibi olmak, sipariş vermek için Yeşim Kumaş iletişim araçları 7/24 sizler için aktif. Sektörün en kaliteli ve bütçe dostu ürünleri online satış mağazamızda. Şimdiden sizlere iyi alışverişler dileklerimizi iletiyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Ütü Gerektirmeyen Kumaşlar – 7 Kırışmaz Kumaş