Genel

Duck Kumaş Nedir? Özelliği ve Fiyatları

duck-kumas-1

Günümüzde kıyafet çeşitliliğinin çok artmış olması kumaşlarda da yeni modellerin üretilmesini tetikledi. Duck kumaş da bunların arasında en öne çıkan ürünlerdendir. 2022 yılında da çoğu moda trendini belirleyen bir yapısı var. Yeni nesil bir kumaş çeşidi olduğu için haliyle çok fazla merak edilmektedir. Bu yazımızda nedir ve özelliği nelerdir ve kaç TL gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Bu kumaşlar çoğunlukla ev tekstili ve dekorasyonunda tercih edilse de giyim sektöründe de karşımıza çıkar. Özellikle sağlıklı yapısıyla bebek ürünlerinde iyi bir üretim tercihidir. Duck bezi olarak da bilinen ürünler ismini bu kumaştan almıştır. Vintage tarzı onun en belirgin özelliği. Bir diğer farkı ise sağlıklı oluşudur. O halde detaylı şekilde bu ürünü yakından inceleyelim.

Duck Kumaş Nedir?

Kullanımı rahat bir kumaştır. Görüntüsü ve tarzıyla popli kumaşlar ile sık karıştırılsa da aslında çok farklı iki üründen bahsediyoruz. Farklı sayıda renk ve desene sahiptir. Baskı teknolojisi de çok rahatlıkla üzerine uygulanabiliyor. Ama bebekler için üretilen bezlerde bu pek fazla tercih edilmiyor. Neyden elde edildiğini de açıklayalım. Yapısında polyester ve pamuk materyalleri var. Bu sebeple duck keteni olarak da bilinmektedir. Her desen ona yakışsa da temel olarak çiçek ve geometrik desenler daha estetik durmaktadır.

duck-kumas-2

Duck Kumaşlar nerede kullanılır?

Duck Kumaş Özelliği

Ev dekoru için çok değerli bir üretim kalitesine sahiptir Duck kumaş. Kendine has özellikleriyle 7’den 70’e büyüleyici bir havası var. Kolay yıkanması, pratik ütülenmesi, çekmemesi ve dayanıklı olması onu farklı kılan unsurlar. Ayrıca fiyat olarak da makuldür. Böylesine sağlıklı olup da uygun fiyatlara satılması büyük ilgi uyandırıyor. Bilinen ve bilinmeyen özelliklerini de listeleyelim.

  • Pratik temizlenebilir. Makineye atarak uygun koşullarda yıkama gerçekleştirebilirsiniz.
  • Tüm kumaş grupları göz önünde bulundurulursa birkaç istisna hariç gayet3 makul fiyatlara satılmaktadır.
  • Çok çeşitli renk ve desen seçeneği bulunur.
  • Gözenekli yapısıyla hava akışını sağlar ve terlemenin önüne geçer. Bebeklerde bu önemli bir faktör olarak bilinir.
  • Yıkaması kolay olduğu kadar kurutması da çok basittir. Güneş altında 30-40 dakika içerisinde kuruma gerçekleşir.
  • Sağlık açısından da hiçbir negatif etkisi bulunmaz.
  • Lekelere karşı yüksek dirençli yapısıyla bilinir.

Duck Kumaş Terletir mi?

Duck ketenleri kesinlikle terletmez. Bunun en temel sebebi de gözenekli özelliğidir. Gelen havanın içeri girmesine izin verir ve cilde hava akışını sağlar. Hava her ne kadar sıcak olsa da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Duck Kumaş Yıkanınca Çeker mi?

Çamaşır manikalarında duck kumaşlar yıkanabiliyor. Herhangi bir riski yok. Doğru sıcaklık ve deterjan ile temizlerseniz sonunda hiçbir türlü çekme ile karşılaşmazsınız. Polyester materyaline sahip olmasıyla bu özelliğine kavuşur. Pamuk ile polyesterin harika buluşması diyebiliriz.

Duck Kumaş Kaç Derecede Yıkanır?

Her ne kadar çamaşır makinesinde kolay bir yıkamaya sahip olsa da bir takım hususlara dikkat etmelisiniz. Kaç derecede yıkanacağı da bunlardan birisi. Maksimum 30 derece önerilir. Daha düşük olabilir ama üstü önerilmez. Aksi halde yıpranma ve çekme gibi sorunsallarla karşılaşmak kaçınılmaz olacaktır.

Duck Kumaş Kırışır mı?

Duck kumaşlar ya da bezi kırışmaz. Yoğun bir pamuk oranı yoktur. Eğer ki %100 pamuk olsaydı sık kırışmalar kaçınılmaz olurdu ama içeriğinde polyester materyali de olduğu için daha salaş ve kırışmazdır.

Duck Kumaş Esnek mi?

Kullanım alanındaki yaygınlığıyla popüler olan duck kumaşları, esnek olup olmadığıyla da merak edilmektedir. Bu konuda ne çok esnek ne de çok katı diyebiliriz. Çünkü içeriğinde pamuk da var polyester de var. Bu karışım aslında bir dengeyi de yakalıyor. Esneklik konusunda orta seviyede diyebiliriz.

Duck Kumaş Sağlıklı mı?

Bu kumaşlar iki farklı kumaşın birleşmesinden oluşmaktadır. Genelde %65’lik kısmı polyesterden oluşur. Geriye kalan %35’lik kısmı ise pamuktan üretilir. Yani kesinlikle sağlıklı kumaşlardır. Bebe ve çocuk giyiminde sağlıklı yönünden dolayı sevilerek kullanılır. Örneğin duck bezi bebeklerin cildine doğrudan temas eder. Ne derece sağlıklı olduğunu buradan görebilirsiniz.

Duck Kumaşlar Sıcak Tutar mı?

Ne kadar seviye sıcaklıktan bahsedildiği önemlidir burada. Örneğin yaz aylarında yaşanan sıcaklıklarda vücudu serinletir. Kışın çok soğuk havalarda ise yeterli oranda vücudun ısınmasını sağlamaz. Ancak bir miktar katkıda bulunabilir. Genelde bahar ve yaz kumaştır dersek daha yerinde bir tespit olacak.

Duck Kumaş Ütülenir mi?

Orta sıcaklıkta bir ütü zemini ile duck kumaşlar ütülenir. Buharlı kullanımı tercih etmenizi öneriyoruz. Sıcak buhar kumaşın kendini salmasını ve düzleşmesine katkıda bulunur. Ayrıca uzun süre ütü temas ettirilmemeli. Aksi halde yakma riski ortaya çıkacaktır.

Duck Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Eğer bir kumaş doğal, sağlıklı, şık ve kaliteli ise kullanım alanı da bir o kadar fazla olmaktadır. Kalite ile tercih sıklığı birbirine paralel ilerler. Duck kumaşların da en fazla ve sevilerek kullanıldığı alan ev tekstilidir. Perdelerden bezlere, nevresimlerden diğer ürünlere kadar fazlasıyla tercih edilir. Ayrıca giyim sektöründe, özellikle de bebek tekstilinde de görülmektedir.

Duck Kumaş Fiyatları

Bu kumaş çeşidi metreyle satılırken toptan alımlar için top halinde temin edilmektedir. 2022 yılında kalitesine göre en ideal fiyatlı kumaşlar arasında yer almaktadır. Metresini 74 TL ila 100 TL arasında almak mümkün. Bu rakamlar zamana, kaliteye ve modele göre de değişebilir bunu belirtmekte fayda var. Kaça alınacağını merak edenler için tavsiye edilen satış fiyatı 85 TL civarlarındadır.

duck-kumas-3

Kumaşın fiyatı kadar, nereden satın alındığı da önemli bir detay olmaktadır. Çünkü kimi yerde yüksek fiyattan satılan kumaşlar kalitesiz olabiliyor. Yeşim Kumaş markası ile böyle bir sorunla karşılaşma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz. Koleksiyonumuzda bulunan ürünlerin çoğu kendi fabrikamızda üretilmektedir. Tarzınızı kaliteyle buluşturma niyetindeyseniz doğru adrestesiniz. Oluşturduğunuz siparişleriniz hakkında bilgi almak isterseniz iletişim araçlarımızı kullanabilirsiniz.

Duck Kumaşın Metre Fiyatı

Duck kumaşın 1 metresi 74,90 TL ile başlar 100,00 TL’ye kadar devam eder. Desenli çeşitlerinde biraz daha yüksek rakamlar görülebilir. Ama hazır ürünler almak daha maliyetlidir. Kendi kumaşınızı alarak bebek bezlerini ya da ev tekstil ürünlerini hazırlayarak bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Duck Kumaş Pahalı mı?

Bilinenin aksine duck kumaşlar sektörün en ideal fiyat listesine sahip kumaş çeşitlerinden birisidir. Aynı kalitedeki çoğu kumaşın metre fiyatı 150,00 TL bandında iken duck ketenleri 80 – 90 TL aralığına bulabiliyorsunuz. Yerli üretimde iyi seviyeye gelmemizin de bu makullükte payı büyük. Tarzınızı belirlerken bu kumaşı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Toptan Duck Kumaş Kaç TL?

Her sektörde olduğu gibi kumaş satışlarında da toptan konsept her zaman daha makul olur. Hazır kumaş topları satılır ve perakende fiyatlarına göre bir miktar düşük oranda belirleme yapılır. İhtiyacınıza göre bu seçeneği de tercih edebilirsiniz. Toptan listeler için net bir fiyat vermek mümkün değil çünkü değişkenlik gösteren durumlar var. Detaylı bilgi için Yeşim Kumaş iletişim araçlarına 7/24 bağlanabilirsiniz. Keyifli bir alışveriş süreci ve tarzınızı öne çıkaran ürünler tasarlamanızı diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir: Leke Tutmayan Kumaş Çeşitleri