Genel

Dökümlü Kumaş Modelleri

dokumlu-kumas-1

Dökümlü kumaş halk arasında salaş olarak da telaffuz edilir. Temel olarak kumaş kendi ağırlığı sayesinde serbest bırakılması durumunda yaşanan şekil değişikliği ölçüdür. Yumuşak ve hareketli olması gerekir. Aksi halde dökümlü kategorisine girmez. Bu tür kumaşlar özellikleri itibariyle zor kırışırlar hatta çoğu zaman kırışma yapmazlar. Bükülseler de kat izi görmezsiniz. Günümüzde perde modasından giysilere kadar çok fazla alanda dökümlü özellikte kumaşlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Rahatlığın bir simgesidir dökümlü kumaşlar. Hafif ve yumuşak oldukları aynı zamanda vücudu sarmadıkları için rahat bir kullanım imkanı sunar. Tercih sebeplerini çok daha fazla çeşitlendirebiliriz. Örneğin şıklık açısından da birçok kıyafet eşsiz seviyede zarafet katar. Doğru teknikler ve kalıplar ile dikilirse müthiş elbiseler üretilebilir.

Aslında bakıldığında her kumaşın kendince bir döküm seviyesi vardır. Bugün en sert ve vücudu en çok saran kumaş modellerinde dahi bir parça döküm görürüz. Fakat ne kadar olduğuna göre farklı farklı nitelendirilir. Örneğin keten ya da viskon kumaşlar aşırı dökümlü ürünlerdir. Şifon da keza bu grupta yer alır. Ama kot kumaşında da bu özellik olsa da seviyesi çok düşüktür. Bu sebeple sert bir görüntüye sahiptir. Bu yazımızda dökümlü kumaşların ne olduğunu, özelliklerini ve 2022 yılında kaç TL’den satıldığını anlatacağız. Keyifli okumalar.

Dökümlü Kumaş Nedir?

Kumaşın kendi ağırlığıyla bükülebilmesi, katlanması ya da farklı bir açı ile ölçülmesi durumuna dökümlü kumaş denir. Tüm kumaşlarda bu özellik olsa da seviyeleri farklıdır. Günümüzde halk arasında dökümü en yüksek seviyede olan modellere her zaman salaş kumaş diye hitap edilir. Diğer yandan bir kumaşı dökümlü hale getirecek çok sayıda faktör var. Üretiminde kullanılan teknik, örgü stili ve yoğunluğu, iplik tercihi bunlara örnektir.

dokumlu-kumas-3

Dökümlü Kumaş

Her tercihe dökümlü ürünler uymaz. Tamamen özel ihtiyaçlar doğrultusunda kullanımı söz konusu olur. Kullanım ihtiyacı doğan alanları birkaç madde halinde alt alta listeleyelim.

Dökümlü kumaşlar nerelerde tercih edilir?

  • Pijama ve gecelik gibi yatma esnasında giyilen kıyafetlerde sık tercih edilir.
  • Gelinlik üretiminde vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.
  • Perde ürünlerindeki kumaş yapısı mutlaka dökümlü olur.
  • Yaz aylarında kullanılan elbiselerde sık kullanılır. Çünkü ferah ve rahat bir kullanım sağlar.
  • Çoğu çarşaf, nevresim ve kılıf ürünlerinde de karşımıza çıkar.

Yukarıda belirttiğimiz dökümlü kumaşların kullanım alanlarını daha çok çeşitle genişletebiliriz. Kısaca ferahlığı arayan, şıklığı ön plana çıkarmak isteyen herkes salaş kumaşlara yönelir. Bu daha çok yaz mevsiminde olsa da kışın da onu sık görürüz.

Dökümlü Kumaş Modelleri

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kumaşların yapısında da farklılık görülmeye başlandı. Her dönem trendler farklı modeller ile belirlenirken dökümlü ürünler mutlaka her sezonun trendlerin yer alır. Onu vazgeçilmez kılanın ne olduğunu belirtelim. Öncelikle vücudu yormayan hafif kullanıma sahip oluşu. 2022 yılı modasında ne tür modellerin yer aldığını ise sizler için derledik. Dökümlü, rahat ve şık görünmek istiyorsanız aşağıdaki modelleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Dökümlü Keten Kumaşlar

Keten kumaşlar her zaman için dökümlü taleplerde ilk akla gelen modellerden birisi olmuştur. Aslında insanlığın tarih boyunca da en çok kullandığı bir üründür. Pamuksu yapısı ile dökümlü oluşu bir araya gelince harika kullanım kaçınılmaz oluyor. Elbiselerinizi bu kumaştan tasarlayabilir ya da şık gömlekler üretebilirsiniz. Tiril tiril duruşu ile tarzınızı öne çıkaracaksınız.

Dökümlü Viskon Kumaşlar

Viskonlar pamuğa oranla daha fazla esnemeye ve kırılmaya sahip olmasıyla bilinir. Dökümlü kumaş özelliğini de buradan alır. Günümüzün en çok tercih edilen yazlık ve kışlık giysi kumaşıdır. Yumuşaktır ve güzel görünüme sahiptir.

dokumlu-kumas-2

Dökümlü Kumaş Modelleri Nelerdir?

Dökümlü Şifon Kumaşlar

Şifon kumaşlar ince örgüsüyle ve hafifliğiyle en çok döküme sahip olan modellerden birisidir. Perdeden abiye kıyafete kadar çok sayıda sektörde kullanımı vardır. Gelinlikler de buna dahil. Genelde aşırı salaş durduğu için tamamlayıcı bir kumaş olarak tercih edilir.

Dökümlü Kumaş Özellikleri

Eğer bir kumaş kendi ağırlığı altında şekil değiştiriyorsa bu özelliğine döküm ismi verilir. Moda üreticileri için çok önemli bir yapıya sahiptir. Gerek duruşu gerekse de rahatlığı kullanıcılarda güzel bir kullanıma sebep olur. Dökümlü kumaş özellikleri nelerdir? sorusunu birkaç maddede yanıtladık. İşte detaylar…

  • En belirgin özelliği yumuşak ve hafif oluşudur. Sert ve ağır kumaşlarda döküm oranı düşük olur.
  • Kumaşın yapısına bağlı olsa da genelde kırışmaz yapıdadır. Şekil değiştirirken kat izi yapmaz. Keten bu konuda bir istisnadır. Ayrıca kırışma yapsa da kolay ütü yapılır.
  • Yıkmada zorluk çıkarmaz. Doğru talimatlar uygulandığında kolaylıkla yıkayabilirsiniz.
  • Zarafetine de değinmek gerek. Çoğu zaman şık olduğu için giysilerde tercih edilir.
  • Genel olarak esnek olmayan kumaşlardır. Elbette buna istisna olan türlerde mevcut.

Görüldüğü gibi çok sayıda özelliği var dökümlü kumaşların. Fakat aynı zamanda kumaş türlerinin de kendi içerisinde ayrı özelliklerinin de olduğu unutulmamalı.

Dökümlü Kumaş Fiyatı

Günümüzde dökümlü kumaş modelleri çok tercih edildiği için toplum içinde pahalı olduğuna dair bir kanı oluşmaktadır. Elbette bazı türlerinin fiyat endeksi diğerlerine göre fazla ancak genel olarak durum böyle değil. Örneğin şifon ya da viskon modellerini ele alalım. Bunlara gayet makul seviyeler ile ulaşabiliyorsunuz. 2022 yılında da bu durum geçerliliğini koruyor. Peki en güncel dökümlü kumaşlar kaç TL? İşte yanıtı…

Net bir fiyat vermenin mümkün olmadığını başta belirtelim. Bu durum dökümlülere has değil. Her kumaş kalitesine göre farklı oranlarda satışa sunulur. Ya da şöyle diyebiliriz. Bir kumaş dökümlü olduğu için pahalı olacağı anlamına gelmez. Bu tamamen örgüsü ve ham madde türü ile alakalıdır. Örneğin ipek kumaş da salaş durur viskon da. Ama her ikisi çok farklı oranlar ile satılır.

Dökümlü kumaş fiyatı 85 TL’den başlar 250 TL’ye kadar yükselebilir. 2022 yılı için genel ortalama bu şekilde. Daha fazla detay ve samimi fiyat listelerine ulaşmak için Yeşim Kumaş sitesi en iyi seçenek. Hemen şimdi koleksiyonlarımızı inceleyerek bütçenize uygun zarif bir kumaş satın alabilirsiniz. Özel fırsat ve üst kalite ürünlerimizden faydalanmayı unutmayın.

Dökümlü Kumaş Nereden Alınır?

Kendi kıyafetini kendisi tasarlayan ve diken kişiler için kumaş seçimi oldukça önemlidir. Bunun için de tahmin edileceği üzere bilgi sahibi olmak gerekiyor. Dökümlü kumaşları yukarıda detaylıca anlattık. Artık şimdi de geri nereden satın alındığı konusu kaldı. Aslında ilk adım hangi kumaşa ihtiyaç duyduğunuzu kesinleştirmek. Zaten sonrasındaki sürecin tamamını Yeşim Kumaş online satış sitesi üzerinden tamamlıyorsunuz.

Kendi tarzını yansıtmak bunu yaparken de rahat kumaştan üretilmiş kıyafetler giymek herkesin hakkı. Bu iki faktörü bir arada bulmak ise Yeşim Kumaş markası ile mümkün. 20 yılı aşkın süredir başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere tüm ülkenin dökümlü kumaş ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Siz de mutlu kullanıcıların arasına hemen şimdi katılabilirsiniz. En kaliteli ürünleri en makul fiyatlar ile sunmaya devam ediyoruz. Şık ve sağlıklı kıyafetlere sahip olmanız dileğiyle.

 

İlginizi çekebilir: Ripstop Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?