Trençkot kumaşı, tarihi ve hikâyesi günümüzden çok uzak olmayan bir geçmişte ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkış hikâyesine gelecek olursak; 1900’lü yıllarda 2. Dünya Savaşı’nın olduğu zamanlarda İngiliz subaylar için özel olarak üretilmiştir. Bu kadar meşhur olacağı o zaman tahmin edilmese de  zamanla çok sevilmiştir.

Günümüzde çok meşhur bir markanın öncüsü olduğu bu kumaş, kullanım açısından bakıldığında askeri alan dışına çıkmış bir kumaş türüdür. Geçmişte bir ihtiyaçtan ortaya çıkmış olsa da yaşadığımız dönemde modaya yön veren ve zamanı olmayan bir kumaş haline gelmiştir. Bunun yanında tasarımcılar, Trençkot kumaşı tasarlarken, İngiltere’nin soğuk ve yağmurlu havasından yola çıkmıştır. O nedenle de ilk ortaya çıkan çeşitleri yüzde yüz su geçirmez yapıya sahiptir.

Trençkot Kumaşı Özellikleri Nelerdir?

Özellikle yağmurdan korunmak için tasarlanırken gabardin ve su geçirmez diğer kumaşlar ile birlikte tasarım yapılmıştır. Efsaneleşmiş tarihi ile anılan trençkot kumaşı günümüzde daha çok ılık ve  yağmurlu havalarda kullanılmaktadır. İçeriği ise farklılık göstermektedir.  Bunlar, viskon pamuk ya da polyester viskon gibi ipliklerden özel olarak;  gabardin ya da bez ayağı gibi şekillerde dokunarak su geçirgenliği hiç  ya da az olan bir kumaş elde edilmektedir.

Polyester viskon karışımlarında %67 viskon %33 polyester karışımı olan hammaddelerin kullanımı yaygındır. Fakat pamuk viskon karışımı %50 %50 oranında ayarlanmaktadır. Cepleri büyük ve geniştir. Bunun sebebi ise askeri alanda kullanılmaya başlandığında her detayının bir özelliğinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte hemen herkesin kullanıldığı, kolay taşınabilen, hafif ve şık duruşlu bir kumaştır. Ortaya çıkış hikâyesi çok güzel bir olaya dayanmasa da trençkot kumaşın hayatımızı kolaylaştırdığı da bir geçektir. Bahar aylarında tüm dünyada çokça tercih edilmekte olan bu kumaş çok kullanışlıdır. Su geçirmediği için hava alabilen bir özelliğe de sahip değildir. Bu rağmen çok kullanışlı ve rahat bir kumaştır.  Bu özelliklerinden dolayı hemen her modacının bahar kreasyonlarında değişik tasarımları ile yer alır.

Trençkot Kumaşı Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı çok fazla olmasa da bahar aylarında trençkot ve ceket için kullanılan bu kumaş belli bir tarzı yansıtmaktadır. Ancak, Trençkot kumaşı satın alırken içeriğine ve su geçirme oranına bakılarak alınmalıdır. Çünkü yarı geçirgen ve çok geçirgen yapıya sahip olan kumaşlardan da üretilebilir. Sitemizde bulunan çeşitleri su itici özelliğe sahiptir. Astar için kullanılan gabardin kumaş da sıcak tutmaktadır.

Whatsapp Görüşmesi
1
Whatsapp Destek
Scan the code
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?